Správné stolování

Jídlo si zaslouží vaši plnou pozornost a patřičné chování, ať už plánujete slavností hostinu doma či vyrazíte do restaurace. V dnešní době je sice stolování velmi neformální, přesto je pro speciální příležitosti vhodné znát několik základních pravidel, díky kterým se vyhnete trapným situacím či nepříjemným faux pas. Všichni navíc jíme především očima, a tak i ty nejmenší drobnosti vám pomohou si jídlo více vychutnat. Základem každého stolování je prostřená tabule. V domácím prostředí se nemusíte bát vzorů a barev, stejně jako syntetických či přírodních materiálů, záleží především na vašem vkusu. Pro slavnostnější tabuli zvolte decentní pojetí, kdy by spolu jednotlivé prvky měly ladit. V tomto případě je nejvhodnější volbou bílý ubrus v kombinaci s látkovým prostíráním.

Jakmile máte prostřeno, na řadě jsou talíře. Během slavnostní události je třeba vždy mít na stole tzv. klubový talíř s ubrouskem, který zůstává po celou dobu hostiny a na který se pokládají talíře s aktuálními chody či prázdný talíř připravený pro servírování dalšího jídla. Poté přichází věda jménem příbory. Vidlička patří vždy na levou stranu, nůž a lžíce patří napravo. Nad talíř umístěte moučníkovou vidličku s hroty směrem doprava a poté v opačném směru dezertní lžičku. Příbory se skládají tak, aby byl ten k prvnímu chodu na vnější straně a strávník se postupně propracovával k talíři. Nikdy by však neměly být vedle sebe více jak tři kusy.

Na stůl následně patří maximálně tři sklenice do pravého horního rohu nad nože, a to na vodu a další na bílé a na červené víno. Karafu nebo džbán s vodou, limonádou nebo vínem poté umístěte na strategické místo na stole. Nezapomeňte také na podnosy nebo servírovací mísy a nástroje pro servírování, jako jsou salátové kleště nebo grilovací příslušenství. Zároveň je důležité myslet i na dostatek utěrek či mokrých ubrousků na čištění rukou a obličeje po jídle.

Etiketa stolování je poměrně komplexním tématem, pojďme se tedy podívat na její základy. Začněte jíst až ve chvíli, kdy mají i ostatní co jíst, seďte rovně a neopírejte lokty o stůl. Dále není vhodné mluvit s plnými ústy a upozorňovat na sebe zvuky, jako je mlaskání či cinkání, zároveň s sebou zbytečně neškubejte. Jeden ubrousek patří do klína, druhý slouží k otírání úst, ten následně odložte napravo od talíře. V případě, že potřebujete pauzu, odložte příbor tak, aby se dotýkal špičkami, ale zůstal rozevřený. A od stolu vstávejte vždy až poté, co vstala hlavní osoba.